OBCHODY 500 LECIA RODU TRZEBIATOWSKICH
5-7.06.2015r

Europejskie Dni Pomorza, tak brzmi oficjalna nazwa naszych uroczystości. Abyśmy mogli skorzystać ze wsparcia Urzędu Marszałkowskiego i innych instytucji miasta Szczecina musieliśmy przyjąć szerszą formę naszego spotkania, niż tylko rodzinny jubileusz. Mamy ambicję zachęcić do współpracy z nami przede wszystkim rody kaszubskie, ale i te z całego Pomorza, zarówno z terenu Niemiec, jak i Polski. Trzeba nam bowiem pamiętać, że spora część rodu z Trzebiatek zamieszkuje dzisiejsze tereny Niemiec. Wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie oraz poszczególnych Urzędów Miast i Gmin na Kaszubach pozwoli nam zaprezentować bliską naszym korzeniom – kulturę i język kaszubski, smakołyki i rarytasy z naszych okolic oraz z całego Pomorza.

Europejskie Dni Pomorza są wyjątkową okazją, aby Ród Trzebiatowskich zaistniał na forum ogólnopolskim, aby mówili o nas ludzie z całego kraju i abyśmy mogli służyć innym rodzinom za wzór do naśladowania naszych spotkań.

Europejskie Dni Pomorza będą poprzedzone szeroką kampanią promocyjną poprzez media ogólnopolskie i lokalne oraz szczecińskie i pomorskie internetowe grupy społecznościowe, a także „pocztą pantoflową” w organizacjach i zakładach pracy. Zachęcamy również Wszystkich Trzebiatowskich do wzięcia udziału w jedynej tego rodzaju imprezie. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do powiadomienia Waszych bliskich o naszym wyjątkowym jubileuszu. Szczególnie namawiamy do odwiedzenia nas w tym czasie Trzebiatowskich i ich przyjaciół z okolic Szczecina.

Pierwszy dzień – piątek

„Kongres Rodów Pomorza”, konferencja prezentująca dziedzictwo rodów pomorskich oraz ich współczesną sytuację, zakończona dyskusją nad podjęciem wspólnych działań w przyszłości. (Prezentacje będą odbywać się w trzech językach. Zapraszamy rody pomorskie z Polski, Niemiec i te, które wyemigrowały z Pomorza do USA).

Gala Jubileuszowa 500-lecia Pomorskiego Rodu Trzebiatowskich, zawierająca m.in. Inscenizację teatralną Aktu Nadania Ziemi ich przodkom, dokonanego przez Księcia Bogusława X w roku 1515 na Zamku w Szczecinie oraz X edycję Medalu Bogusława X.

Trzecia część to będzie wydarzenie artystyczne pt. „Sztuka w Rodzie” na które składać się będzie koncert pianistyczny – Recital Chopinowski w wykonaniu Izabeli Jutrzenka-Trzebiatowskiej z Krakowa, recytacja wierszy Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego w wykonaniu aktorki Teatru Kwadrat z Warszawy Marty Żmuda-Trzebiatowskiej oraz wernisaż wystawy malarstwa Profesora Janusza Jutrzenka-Trzebiatowskiego z Krakowa.

Drugi dzień sobota

„Festiwal Kultur Pomorza” będzie się składał z imprez oraz wydarzeń masowych:

1. Sportowe:
o wyścig kolarski. Jako partnera do organizacji wyścigu kolarskiego pozyskaliśmy najbardziej utytułowanego pomorskiego kolarza, organizatora Tour De Pologne Czesława Langa z jego firmą Lang Team. Planują z tej okazji zorganizować (specjalnie dla na naszą prośbę) w Szczecinie jedną z edycji cyklu „Scandia Maraton Lang Team” – otwarte wyścigów kolarskie dla amatorów promujących idę powszechnego jeżdżenia na rowerach.

o regaty na Odrze (których współorganizatorem będzie Jacht Klub AZS Szczecin)

2. Festiwalowe:
„FESTIWAL LUDÓW POMORZA” – występy zespołów reprezentujących grupy Pomorzan zamieszkujących ten teren obecnie( Ukraińcy, Kaszubi, Niemcy, Białorusini, Romowie) prezentujących muzykę dawną i współczesną, tańce i literaturę na scenie dziedzińca zamkowego. (Współorganizatorem jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Zamek Książąt Pomorskich). W celu propagowania kultury kaszubskiej montujemy silną grupę, która stworzy kaszubski klimat i sprawi, że poczujemy się jak w domu J

3. Wystawy:
„Rodziny z Trzebiatkowej 1515-2015” oraz wystawa prezentująca kulturę Pomorza kaszubskiego (Muzeum w Wejherowie, Pucku i Bytowie)

4. Jarmark Pomorski, na którym oprócz rękodzieła znajdą się wszelkie wyroby i żywność lokalna produkowana na terenie Pomorza (od Trójmiasta po Pomorze Przednie).

5. Wspólne zdjęcie Pomorzan na Wałach Chrobrego (szykujcie kolorowe stroje, Trzebiatowscy na zdjęciu będą stanowić najmocniejszą grupę!)

6. Pokaz walk rycerskich

7. Przemarsz w barwnym korowodzie ulicami miasta (stroje ludowe, ubiory z epoki renesansu, ułani na koniach)

8. Wieczorem na scenie zamkowego dziedzińca wystąpi gwiazda wieczoru

Trzeci dzień niedziela

Ambasadorem Europejskich Dni Pomorza zostanie popularna pomorska aktorka i nasza kuzynka Marta Żmuda-Trzebiatowska.
O objęcie patronatem honorowym występujemy do Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska – Kaszuby i Pomorzanina, do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego oraz do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Uroczyste obchody na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecine